Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

AUTOMOBILKLUB TORUŃSKI

Automobilklub Toruński jest stowarzyszeniem zrzeszającym miłośników motoryzacji, działa w Toruniu od 1976 roku przy ul. Ducha Św. 5 w Toruniu.

Historia

Początki zrzeszania się pasjonatów motoryzacji przypadają na okres międzywojenny. W latach 1926-1939 działał Toruński Klub Motorowy, którego członkami byli motocykliści i automobiliści. Po zakończeniu II wojny światowej Toruński Klub Motorowy wznowił swoją działalność w 1946 roku. Od 1950 roku nosił on nową nazwę – Klub Motorowy „Gwardia”. W strukturze organizacyjnej ważne miejsce zajmowała wówczas sekcja żużlowa. Uwzględniając zainteresowania środowiska toruńskiego rozwijano także sekcję rajdową i motocrossową.

Kolejny etap zmian organizacyjnych przypada na rok 1959, kiedy powołano do życia stowarzyszenie p.n. Toruńska Delegatura Automobilklubu Bydgoskiego. Funkcję prezesa powierzono Olgierdowi Gałdyńskiemu, który zawodowo zajmował się fotografią. Choć stowarzyszenie zrzeszało tylko 23 członków było aktywne i organizowało wiele wydarzeń sportowych dla mieszkańców Torunia.

Przeprowadzona reforma administracji państwowej w 1975 i utworzenie województwa toruńskiego dała szansę działaczom i pasjonatom motoryzacji do organizacyjnego usamodzielnienia się. Tak powstał w1976 roku Automobilklub Toruński, którego prezesem został Ryszard Skowroński. W nowych ramach organizacyjnych wzrastało zainteresowania działalnością Klubu. Rosła systematycznie liczba członków Klubu. W 1979 roku do Klubu należało już 4250 członków, działało 6 szkolnych kół i 18 kół przyzakładowych. Dynamicznie rozwijała swoją działalność sekcja kartingowa. Zawodnicy tej sekcji wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzów polski zarówno indywidualnie jak i zespołowo.

Działania

W 1966 roku zorganizowano pierwszy Toruński Rajd Samochodowy „Szlakiem Piastowskim”, który jest nadal organizowany co roku.

Dzięki przychylności Aeroklubu Pomorskiego od 1970 roku na płycie lotniska Toruniu rozgrywane były wyścigi samochodowe. W 1974 roku Toruniowi przyznano organizację najważniejszej imprezy samochodowej w czasach PRL-u – Międzynarodowych Wyścigów Samochodowych o Puchar Pokoju i Przyjaźni. W najlepszych latach świetności tych wyścigów, do 1992 roku w zawodach startowało blisko 250 zawodników z ośmiu państw. W 1978 roku Jacek Szmidt zdobył tytuł mistrza Polski w klasie VII. Krótko po tym został powołany do kadry narodowej. Później jeszcze wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza kraju.

W ostatnich kilkunastu latach Automobilklub Toruński organizował lub był współgospodarzem wielu dużych imprez o randze nie tylko ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej. W lipcu 2015 roku był gospodarzem Światowego Zlotu Citroëna 2CV, jednej z największych cyklicznie odbywających się imprez zlotowych na świecie. Do Torunia zjechało wówczas 2500 samochodów tej marki zwanych popularnie kaczkami oraz około 5000 uczestników z 35 krajów. Niektórzy uczestnicy przybyli w przebraniu za żandarmów i zakonnice.

W 2012 roku odbyła się w Grudziądzu duża impreza międzynarodowa p.n. Międzynarodowy Zlot Gwiaździsty Policji (IPMC), współorganizatorem będzie również Automobilklub. Zlot organizowano już trzykrotnie w Polsce (z tego dwukrotnie w Toruniu i raz w Gdańsku).

W 2002 roku wraz z Klubem Zabytkowych Mercedesów na toruńskim zlocie gościli nie tylko właściciele „Mercedesów”, ale także przedstawiciele MB Polska i kierownictwo koncernu ze Stuttgartu na czele z prezesem zarządu Daimler AG.

Automobilklub był także współorganizatorem mistrzostw Polski w drifitngu i wyścigach równoległych na dystansie 1/4 mili.

Prezesi Automobilklubu Toruńskiego:

  • 1976- 1992 Ryszard Skowroński
  • 1992-1999 Tadeusz Władyko
  • 1999-2003 Czesław Nosewicz
  • 2003-2005 Jerzy Malinowski
  • 2005 Marian Błażkiewicz
  • 2011 Jan Balcerzak

Bibliografia
1. 50 lat Automobilklubu Toruńskiego, pod redakcją Czesława Nosewicza. Toruń 2009
2. T. Bielicki, Zakonnice z żandarmami, „Nowości” 30 lipca 2015