Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

BABY JAGI

BABY JAGI, Korporacja Taneczna „Baby Jagi” działa w MDK od 1999 roku, jest zespołem amatorskim odnosi sukcesy w kraju i za granicą.

Zespół taneczny „Baby Jagi” został założony 1 października 1987 roku przez Jolantę Michalak w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu. Przez 11 lat zespół   działał w Domu Harcerza, rok w Szkole Podstawowej nr 24, od września 1999 roku  funkcjonuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Zespół składa się z ponad 120 osób.  Pięć grup wiekowych (od 7 – 24 lat), tworzy Korporację Taneczną „Baby Jagi”.

Prowadząca zespół – Jolanta Michalak w swoich choreografiach wykorzystuje różnorodną muzykę, począwszy od klasyki (Bach, Mozart, Bizet, Vivaldi, Szostakiewicz, Czajkowski) poprzez jazz (Miles Davis, Herbie Hancock, Walk Away), pop, a na hip hopie skończywszy.

Swoją przygodę z tańcem wychowankowie zaczynają  w wieku 7-9 lat, a kończą ją  w wielu przypadkach po maturze, a nawet po studiach.  Najmłodsze grupy zaczynają od inscenizacji bajek, a  starsze grupy nawiązują do muzyki z lat  ’60 i ’80 (wiązanka rockendrollowa, „ABBA – lata ’80”). Grupa licealna koncentruje się raczej na układach bardziej awangardowych. Grupa Teatrus (najstarsza) prezentuje  wysoki poziom tańca współczesnego Jedną z najwyższych form wtajemniczenia tanecznego jest taniec klasyczny na pointach; tancerki o długoletnim stażu i wysokich umiejętnościach występują w choreografiach klasycznych np. do muzyki F.Chopina.

W ciągu ponad dwudziestu lat działalności  zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. jest laureatem Przeglądu Tanecznego w Toruniu w 1989, „KATARU” 1995, 1996, 1997, 1998. „Baby Jagi” reprezentowały Toruń na Świętojańskich Spotkaniach Tanecznych w Poznaniu w 1995 i 1997 r., na Bydgoskich Impresjach Muzycznych w 1995 r., na Ogólnopolskich Spotkaniach Artystycznych w Warszawie, na Mistrzostwach Polski Młodzików w Show Dance w 1998r  i „Disco Dance 2000” w Szczecinie, w 2008 r. w VIII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej na Białorusi. Zespół  „Baby Jagi” wielokrotnie prezentował swoje umiejętności na ekranie TVP, TV Polonia, TV Polsat oraz TV Bydgoszcz w programach dla dzieci i młodzieży  („Klip Klaps”, „Teleranku” „Muzycznej skakance” – 1999 r.) u boku znanych aktorów ( J.Zborowskiego , J.Bończaka). W 1998 r. zespół nagrał musical w reżyserii Cezarego Domagały pt. ”W poszukiwaniu małego księcia”, występował w Teatrze Polskim oraz Teatrze „Syrena” w Warszawie.

Korporacja Taneczna „Baby Jagi” reprezentowała  Toruń i nasz kraj na terenie wielu  państw Europy (Bułgaria, Rumunia, Estonia, Turcja, Grecja, Słowacja, Austria, Niemcy, Łotwa, Włochy, Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia, Monaco, Monte Carlo, Litwa, Luksemburg, Liechtenstein, Węgry, Szwajcaria, Białoruś, Serbia, Grecja, Finlandia), gdzie występowała na różnych imprezach i przeglądach.


Bibliografia

E. Skonieczka. Monografia Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu (maszynopis) Toruń 2010


FOTOGALERIA