Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

BYDGOSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI LEŚNEJ „LAS”

BYDGOSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI LEŚNEJ „LAS” działało w Toruniu wykorzystując obiekty poforteczne. Od 1975 zmiana nazwy na Toruńskie Przedsiębiorstwo Produkcji Leśnej „Las”.

Przedsiębiorstwo zajmowało się eksploatacją runa leśnego i pozyskiwaniem dziczyzny. Posiadało w Toruniu 3 zakłady: Przetwórnię dziczyzny, Wytwórnię win i Gospodarstwo pieczarkowe. Prowadziło własne punkty skupu owoców leśnych (jagody, maliny) i grzybów. Część zbiorów była przetwarzana na miejscu, a część tych owoców oraz kurki w stanie surowym eksportowano za granicę.

W 1973 zakład przy ul. Okrężnej produkował głównie na eksport: comber i udziec z zająca, gulasz z dzika, sarny i jelenia oraz pasztety z dzika, filety z sarny i jelenia. ”Las” dostarczał do „Delikatesów” jaja przepiórcze świeże i marynowane z hodowli przepiórek (ok. 40 000 ptaków ) w Brusach.

Wina owocowe z moszczu jabłkowego oraz owoców leśnych, tarniny i głogu produkował zakład przy ul. Leszczynowej, znajdujący się na terenie pruskiego fortu artyleryjskiego ( Fort II Stefan Czarniecki do 1920 Fort Bülow). W 1992 roku Hurtownia „Lasu” przy ul. Poznańskiej 11 wyprzedawała wina. Znane były marki win takich jak: Fortowe, Dar lasu, i Runo leśne.

Z ogłoszeń o przetargach w 1992 roku wynika, że „Las” znajdował się w likwidacji.

Bibliografia
„Nowości”: nr 11/73, nr 155/73, nr 34/90, nr 60/92, nr 68/92