Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

CHŁODNIA SKŁADOWA

CHŁODNIA SKŁADOWA zakład przemysłu rolno-spożywczego, działał w latach 1951 – 1993 przy ul. 22 Lipca 28/32(obecnie Żółkiewskiego).
Chłodnia Składowa uruchomiona została po zakończeniu I etapu budowy w dniu 17 maja 1951 roku. Nowy zakład powstał od podstaw. Wybudowano komory chłodnicze o dużej pojemności do przechowywania głównie półtusz mięsa wieprzowego i drobiowego w systemie usługowym. Do 1975 roku Chłodnia działała jako jednostka organizacyjna Wojewódzkich Zakładów Chłodniczych w Bydgoszczy z siedzibą w Toruniu: w skład wchodziły także chłodnie z Bydgoszczy i Włocławka.
Drugi etap rozbudowy Chłodni, zakończony w 1973 roku miał na celu rozpoczęcie produkcji rynkowej w oparciu o skup produktów rolnych z powiatu toruńskiego i golubsko-dobrzyńskiego.
System kontraktacji i doradztwo.
Już od 1963 roku Chłodnia rozpoczęła pracę nad organizacją własnego zaplecza towarowego. Dotyczyło to zakładania plantacji truskawek nadzorowanych przez własnych instruktorów- agrotechników oraz organizacji punktów skupu. Chłodnia sprowadzała wydajne odmiany sadzonek oraz stosowano odpowiednie nawożenie i środki ochrony roślin. Tak więc czerwiec i lipiec były dla Chłodni miesiącami „truskawkowymi”. Dziennie w latach urodzaju dostarczano do Chłodni około 50 ton owoców.
Powstałe w 1973 roku nowe hale produkcyjne wykorzystane zostały do instalacji pierwszej w Polsce linii do produkcji gołąbków oraz faszerowania papryki. Powstały stanowiska do pakowania mrożonek. W 1973 roku w swoich komorach Chłodnia zgromadziła już 26 tysięcy ton mrożonek owoców i warzyw. W 1974 roku uruchomiono tunel fluidyzacyjny do ciągłego zamrażania owoców co znacznie podniosło wydajność zamrażania.
Czas transformacji gospodarczej
Chłodnia, podobnie jak większość zakładów produkcyjnych w Toruniu odczuła skutki zmian w systemie gospodarki rynkowej. W 1991 roku Chłodnia zaczęła pogrążać się w długach. Próby ratowania zakładu przez utworzenie spółki pracowniczej nie przyniosły efektów. W 1993 roku do Sądu dotarł wniosek o ogłoszenie upadłości. Sąd jednak odrzucił wniosek, uznając, że majątek Chłodni nie wystarczy nawet na pokrycie kosztów postępowania. Tym samym Chłodnia skazana została na likwidację, a teren po wyburzeniu obiektów produkcyjnych przeznaczono pod budownictwo mieszkaniowe.
Bibliografia
„Nowości” 85/1973, 153/1973, 157/1973,304/1973