Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

CMENTARZ NA RUBINKOWIE I

Rzymskokatolicki cmentarz znajduje się na Rubinkowie przy ul. Rydygiera 21 w pobliżu kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Jest własnością parafii, gdyż znajduje się na jej terenie, zajmując 0,33 ha.

Nieczynny dziś cmentarz służył dawniej, bo od 1860 roku do pochówku zmarłych mieszkańców wsi Rubinkowo, która w 1950 roku została przyłączona do Torunia. Wraz z budową osiedla Rubinkowo część wsi uległa likwidacji. Cmentarz jest zabytkowym śladem z tamtych czasów. Drugim obiektem, który nie uległ zburzeniu jest była szkoła podstawowa przy ulicy Niesiołowskiego, obecnie służy Stowarzyszeniu „Współpraca”.

Na cmentarzu zachowało się 120 nagrobków, w tym pięć mogił ziemnych. Najstarszy nagrobek upamiętnia Weronikę Nawczyńską z domu Gumowską (1862-1915). Tylko jeden z nagrobków ozdobiony jest rzeźbą, którą stanowi Anioł Żałoby (bez wartości artystycznej).Na cmentarzu znajduje się też krzyż jako oznaka cmentarza katolickiego oraz murowana kapliczka być może z lat pięćdziesiątych XX wieku. Cmentarz zamknięto bez decyzji administracyjnej. Ostatnie pochówki pochodzą z lat 60-tych XX wieku.

Na zasadzie wyjątku, na parafialnym cmentarzu pochowano w 1995 roku budowniczego rubinkowskiej świątyni – proboszcza, prałata Bronisława Porzycha.

Bibliografia
1.www. torunskiecmentarze. pl
2. A. Grądzka-Wadych, Ten cmentarz jest najstarszym zabytkiem świadczącym o istnieniu wsi Rubinkowo, „Nowości” 31. października 2015