Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

DZIENNIK POMORZA

Autor Jerzy Marchewka
DZIENNIK POMORZA, pismo polityczne poświęcone obronie interesów rolnictwa, handlu, przemysłu i rzemiosła.
Redaktor naczelny, Aleksander Czarliński,  w słowie wstępnym napisał: …” przyjmujemy za naczelne hasło naszego pisma wzmocnienie wpływu zasad Kościoła Katolickiego na życie państwowe i społeczne w Polsce”. Dziennik w dużym formacie po raz pierwszy pojawił się 21 stycznia 1928 roku w Toruniu. Adres redakcji najpierw Strumykowa 12, później 9.
Do 17 lutego brak informacji o wydawcy. Od tej daty wydawcą jest Spółka Wydawnicza „Ziemia”  w Toruniu. Gazeta wychodziła od wtorku do niedzieli włącznie. Tytuł sugeruje zasięg na Pomorze, ale wiele miejsca  poświęcano sprawom w Wielkopolsce.
Od samego początku obok wiadomości politycznych z kraju i ze świata,  całą kolumnę poświęcano na „Życie Gospodarcze”, a w niej: urzędowe komunikaty, przetargi, notowania giełdy zbożowej, analizy rynków np. cukru itp. Dla relaksu,  kolejna kolumna, pełna rozmaitości i ciekawostek z różnych dziedzin o nazwie: „Rzeczy ciekawe” oraz powieść w odcinkach.
Ostatni numer 77  bez pożegnania się z czytelnikami i wyjaśniania przyczyn ukazał się 22 kwietnia 1928 roku. Zasadnicza  przyczyna zakończenia działalności dziennika wynikała  z faktu, że założono je dla celów wyborczych. Po zakończeniu akcji wyborczej dalsze wydawanie stało się zbędne.
Bibliografia:
1.  Bibliografia czasopism pomorskich, województwo bydgoskie, pod red. Henryka Barańskiego TNT Toruń 1960
2. W. Pepliński, Prasa Pomorska w Drugiej Rzeczypospolitej  1920-1939, Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1987
Fotogaleria