Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

ENERGETYK

ENERGETYK – Klub Pracowników Energetyki w Toruniu działał w latach 1966 – 2005 przy ul. Międzymurze 2

Historia

Początki wywodzą się z działalności świetlicowej prowadzonej od 1947 przy ulicy Bażyńskich 7. Po przebudowie dawnej transformatorowni zasilającej sieć tramwajową przy ul. Międzymurze 2, obiekt przeznaczono na cele kulturalno –sportowe .W 1966 roku na piętrze budynku rozpoczął swoją działalność Klub Energetyk.

Pierwszym kierownikiem świetlicy, a później Klubu był Aurometo Małecki. Oprócz standardowych działań świetlicy prowadził amatorski Zespól Teatralny. W latach 1949 – 1955 odbyło się 15 premier, niektóre w dużej obsadzie jak np., wodewil „Premiera” ( 24 aktorów, 20 osobowy chór i 8 osobowy zespół taneczny). Małecki był jednocześnie reżyserem, aktorem, charakteryzatorem i scenografem. Zadziwiał i bawił też widzów grą na pile.

Kolejno pracami Klubu kierowali:
• Aleksandra Matyśkiewicz
• Wojciech Brański
• Jolanta Radomska
• Barbara Marek.

Od różdżkarzy do szaradzistów

Klub nastawiony był głównie na zaspokojenie potrzeb kulturalnych pracowników. Nie stronił jednak od udzielania gościny innym stowarzyszeniom i grupom hobbystycznym. Działali więc tutaj: różdżkarze, numizmatycy, seniorzy, brydżyści i szachiści. W 1977 roku zawiązał się Toruński Klub Szaradzistów „Sfinks”. Do historii przeszło wiele inicjatyw i pomysłów, które miały odbiorców także spoza zakładu energetycznego. Dużym powodzeniem cieszyły się imprezy cykliczne takie jak: „Śpiewaj z nami”, rodzaj karaoke Andrzeja Mroczyńskiego, „Sztuka życia” , prezentująca dzieła plastyków i muzyków oraz koncerty zespołu gitarowego „Szelesty” i „Trawers” .

W działalności „Energetyka” było też kilka mocnych punktów, które świadczyły o wysokim poziomie pracy instruktorów i pomysłodawców. Z Klubu wywodziła się piosenkarka Barbara Gołaska (koncert w Opolu), W 1981 roku sukces odniosła wielka ogólnopolska wystawa „Świat w oczach dziecka”( Barbar Marek i Marzeny Tauer). W 1972 roku cykliczna impreza pn. „Żywa encyklopedia” Andrzeja Urlicha i Jerzego Marchewki uzyskała Medal na III Ogólnopolskiej Giełdzie Programowej Klubów i Domów Kultury w Poznaniu. Sukcesy ogólnopolskie odnosił także Teatr Poezji „Metafora” Jadwigi Oleradzkiej.

Bibliografia
1. Historia pisana historiami ..,. pod red. Marty Przeszlo i Lidii Zuba, Wydawca Zakład Energetyczny Toruń 2003
2. Historia pisana historiami … na starych zdjęciach pod red. Marty Przeszło i Lidii Zuba, Wydawca Zakład Energetyczny Toruń 2003
3. Barbara Marek, Działalność klubów szaradzistów województwa toruńskiego w latach 1978 – 1983. Bydgoszcz 1983 (maszynopis).

Galeria