Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

GETYNGA

GETYNGA – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, położone nad rzeką Leine, na południu kraju związkowego Dolna Saksonia, 124,5 tys. mieszkańców (2008). miasto partnerskie od 1978 r.

Jeden z głównych ośrodków naukowych Niemiec (Uniwersytet Georga Augusta (1734) – 14 wydziałów, ok. 24 tys. studentów, instytuty badawcze np. Instytut Maxa Plancka), obserwatorium astronomiczne, studia filmowe, muzea. Wśród absolwentów Uniwersytetu znajduje się ponad 40 laureatów Nagrody Nobla.

Prawa miejskie ok. 1210. Ślady ponad tysiącletniej historii miasta (pierwsza wzmianka pochodzi z 953r.), można podziwiać na Starym Mieście otoczonym niemal całkowicie zachowanym pierścieniem murów obronnych z majestatycznymi budynkami uniwersytetu, kościołami i odrestaurowanymi domami z muru pruskiego.

Symbolem miasta jest niewielka fontanna – figura Gęsiareczki z 1901 na rynku przed Ratuszem Staromiejskim . Zgodnie z tradycją, wszyscy studenci miejscowego uniwersytetu, którzy uzyskali stopień doktora, całują Gęsiareczkę w policzki, co czyni z niej „najczęściej całowaną dziewczynę na świecie”.

Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne. Ogród Botaniczny, czy też liczne kościoły jak np. gotycki kościół św. Jakuba są dla odwiedzających to miasto równie atrakcyjne, jak jego bogata oferta kulturalna – od muzeów, poprzez spektakle teatralne, aż po różnorodne imprezy.

Od 1996 co roku przyznawana jest Nagroda Literacka Miast Partnerskich im. S.B. Lindego dla polskiego i niemieckiego pisarza za szczególne wartości humanistyczne służące idei wspólnej Europy, której wręczenie stało się znaczącym świętem w Toruniu i Getyndze i jest jedyną tego typu inicjatywą w świecie.

Bibliografia

  1. Getynga. Poszerzając horyzonty wiedzy, Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny  „Ikar” nr 2/2011
  2. www.um.torun.pl

GALERIA