Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

GUILIN

guilinGUILIN – miasto w Chinach o statusie prefektury miejskiej, u podnóża Gór Południowochińskich, przy linii kolejowej Pekin-Nanning. 742 tys. mieszkańców (2010). Najważniejszy ośrodek administracyjny, gospodarczy, kulturalny, naukowy i technologiczny północnej części regionu. Miasto partnerskie Torunia od 2010 r. Położone jest nad rzeką Li Jiang (dopływ Xi Jiang) w północno-wschodniej części Autonomicznego Regionu Guangxi Zhuang.

Historia

Historia Guilin sięga z górą 2200 lat, ale nie zabytki są jego główną atrakcją, bowiem w 1944 r. naloty japońskie zrównały je z ziemią. Swój urok nie tylko miasto Guilin, ale również rozległa okolica wokół miasta (jeden z największych kompleksów krasowych na świecie – jaskinie, mogoty) zawdzięcza wapiennym wzniesieniom oraz pagórkom o fantastycznych kształtach, wyrastających wprost z wody. Guilin wśród porośniętych lasami gór, w otoczeniu czystych wód, fantastycznych jaskiń i przepięknych form skalnych, jest jednym z najbardziej malowniczych i zielonych miast Chin.

Jedną z największych atrakcji rejonu Guilin jest rzeka Li Jiang. W czasie rejsu po rzece zachwyt budzą wzgórza o fantastycznych kształtach, gaje bambusowe rosnące przy brzegach, stada mułów wodnych kąpiących się w rzece, rybacy na małych łodziach bambusowych czy mijane malownicze małe wioseczki.

Piękny widok na okolicę rozpościera się ze Wzgórza Ujarzmiającego Fale (Fubo) na zachodnim brzegu rzeki Li Jiang, a w południowym zboczu wzgórza znajduje się Jaskinia Zwróconej Perły oraz Jaskinia Tysiąca Buddów, w której zgromadzono ponad 400 posągów pochodzących z dynastii Tang i Song. Warto odwiedzić również jeden z najlepiej utrzymanych parków – Park Siedmiu Gwiazd, z ogromną jaskinią o księżycowym krajobrazie przystosowaną do zwiedzania przez turystów czy Jaskinię Trzcinowej Fujarki – wielką jaskinię z mnóstwem atrakcji w stylu współczesnym.

Prefekturę Guilin zamieszkuje ponad 30 różnych grup etnicznych. Przez okrągły rok mieszkańcy jak i liczni turyści mogą brać udział w rozmaitych obchodach świąt i festiwalach (np. Festiwal Czerwonych Strojów Ludu Yao w Longsheng, Święto Kwitnącej Brzoskwini w Gongcheng, Święto Latarni Rybackich w Yangshuo, Święto Lampionów na Wodzie w Ziyuan, Święto Długowieczności w Yongfu, Święto Smakoszy w Lingchuan). W nieodległych wioskach odwiedzić można barwne targowiska, poznać życie miejscowej ludności. Niektóre z wiosek w okolicy Yangshuo słynną z wielowiekowych tradycji malarskich, gdzie do dnia dzisiejszego kultywuje się sztukę malarską dawnymi metodami czy wyrób wachlarzy.

Obecnie Guilin stało się najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Chinach. Od 1998 r. podejmowane są działania związane z ochroną dziedzictwa naturalnego i przekształceniem miasta w przyjazny dla środowiska ogród.

Bibliografia:

Galerianatury,ToruńskiInformatorKulturalno-ArtystycznyIKARnr11/2011.

GALERIA