Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

HANDLOWA SPÓŁDZIELNIA INWALIDÓW

Handlowa Spółdzielnia Inwalidów z siedzibą w Toruniu przy ul. Juliana Nowickiego 70 (obecnie Chełmińska) działała w latach 1954-2002.

HSI jako nowa jednostka spółdzielczości inwalidzkiej rozpoczęła działalność w 1954 roku. Zgodnie z decyzją ówczesnych władz przejęła od wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów im. Jana Kilińskiego część działalności handlowej i usługowej.

Pierwszym prezesem był Mieczysław Hubert. Jego następca, Zdzisław Rygielski działał do 1981 roku. W latach 1981-1993 oraz w ostatnich latach działalności Spółdzielni (2000-2002) funkcję prezesa pełnił Tadeusz Krzyżosiak.

Spółdzielnia prowadziła handel uzupełniający dla rynku lokalnego. Przejmowała także prywatne punkty handlowo-usługowe, które w czasach „bitwy o handel uspołeczniony” traciły samodzielność. W 1955 roku HSI została włączona na rok czasu do „Ruchu” pod nazwą Przedsiębiorstwa Drobnodetalicznego.

W szczytowym okresie HSI zatrudniała 131 osób w 31 punktach handlowych. Oprócz handlu Spółdzielnia prowadziła własną działalność produkcyjną poprzez Wytwórnię wód gazowanych (dostarczała dziennie 6000 butelek lemoniady i „Murzynka”) i Wytwórnię wyrobów czekoladowych przy ul. Mickiewicza. W ramach usług dla ludności rozwożono mleko butelkowane a także świadczono usługi prawne. HSI prowadziła również sprzedaż artykułów zagranicznych prowadząc dwie placówki konsygnacyjne „Pewexu”.

Spółdzielnia miała znaczący wpływ na zaopatrzenie Torunia w słodycze, dzięki bezpośrednim umowom zawartym z „Wawelem”, „Wedlem” i Zakładami Cukierniczymi w Płońsku oraz w odzież dziecięcą i dziewiarstwo pochodzące od innych spółdzielni inwalidzkich w kraju.

Ostatecznie wobec silnej konkurencji sektora prywatnego HSI uległo likwidacji w 2002 roku.

Bibliografia
1. Wspomnienia prezesa Tadeusza Krzyżosiaka z lat 1954-2002.
2. „Nowości” nr 73/1990

Fot. archiwum HSI