Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

Historia encyklopedii Torunia

Pierwsze spotkanie w sprawie opracowania haseł do encyklopedii drukowanej zwołał Andrzej Warot jesienią 2003 r. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie „Civitas Christiana” udział wzięli: red. Kurecki, Kazimierz Przybyszewski. Benon Frąckowski, Jerzy Marchewka oraz Piotr Hoffmann z „Civitas Christiana”. Ustalono, że J. Marchewka przygotuje zestaw tematów.

W dniu 6 marca 2004 r. A. Warot otrzymał taki zestaw od J. Marchewki, jednak dalsze prace utknęły w martwym punkcie.
Kolejne podejście do tego dzieła podjął A. Warot  w roku 2008 w Towarzystwie  Bibliofilów im. J. Lelewela. Prezes Towarzystwa pani Huppenthal przygotowała kolejne opracowanie stanowiące koncepcję encyklopedii Torunia. Jednakże i tym razem zabrakło sił i środków do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Od 2014 roku Towarzystwo Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu reprezentuje Pani prezes Anna Bogłowska.


Nowy impuls do podjęcia pracy nad encyklopedią wywołany został w związku  z aplikacją Torunia  w konkursie ESK 2016. Pojawił się także na łamach „Gazety Wyborczej” artykuł Grzegorza Giedrysa zachęcający do stworzenia encyklopedii na wzór „Wikipedii” dotyczącej kultury Torunia.
Po sześciu latach od 2003 r. znów ożyła idea encyklopedii Torunia. Tym razem J. Marchewka przekonał A. Warota o możliwości dojścia do drukowanej encyklopedii poprzez internet. Rozpoczęliśmy wspólne działania. Najpierw specjalny program internetowy do zaprojektowania strony Przekazaliśmy nasze oczekiwania firmie COMKON 17 lutego br..
Delegowany do tego zadania student  nie poradził sobie z naszymi wymaganiami. A. Warot poprosił o pomoc „Civitas  Christiana”. Na spotkaniu 28 kwietnia 2010 J. Marchewka przedstawił tzw Szkicownik oraz zaprezentował nazwę „Wietor” czyli skrót od Wielkiej Internetowej Encyklopedii Torunia. Współpracę z nami podjął pan Miłosz Puchalski z Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu, który znalazł odpowiedni bezpłatny program w wersji angielskiej i przystosował go w wersji polskiej do naszych zadań. Następnie poprzez „Civitas” zarezerwowaliśmy domenę www.e-wietor.pl oraz miejsce na serwerze w  firmie COMKON. Pierwsza wersja strony ukazała się przed wakacjami a obecna we wrześniu br. z copyright by „Civitas Christiana”.
Najnowsze działania realizacyjne zarówno w zakresie „Wietora „ jak i encyklopedii drukowanej Torunia podjął znów A. Warot.
Wybrano Zespól redakcyjny: prof. Krzysztof Mikulski (przewodniczący). Janina Hupenthal (zastępca) i Andrzej Warot  (sekretarz). Encyklopedia objęta została patronatem przez prezydenta Michała Zaleskiego. Po spotkaniu ukazał się artykuł S. Frankowskiego pt. „Toruń wart encyklopedii”-  „Nowości” z  dnia . 24 listopada 2010.
Podczas następnego spotkania prof. Mikulski nakreślił zadania dla zespołu i ustalono stały termin spotkań – w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Strona wraz z rokiem 2011 została zaparkowana na serwerze Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Administratorem serwera jest Damian Fajfer, który poza dbaniem o serwer wspiera projekt od strony programistycznej.