Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

HOFFMANN MAREK

hoffmanHOFFMANN MAREK A. (1947-2014), malarz, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Marek A. Hoffmann urodził się 16. 04. 1947 roku w Toruniu. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Bronisława Kierzkowskiego uzyskał w 1971 roku. Zajmował się malarstwem olejnym, rysunkiem, tworzył witraże i plakaty. Wykonywał także aranżacje wystaw plastycznych w galeriach i muzeach. Od wielu lat wykorzystuje technikę gwaszu.

Od lat siedemdziesiątych prowadził Galerię Omega w siedzibie Stowarzyszenia Pax w Toruniu, później w tej Galerii organizował i aranżował wystawy dla Stowarzyszenia Civitas Christiana. Na początku lat dziewięćdziesiątych pracował w Biurze Wystaw Artystycznych (obecnie Galeria Sztuki Wozownia). Od 1988 roku posiadał uprawnienia rzeczoznawcy nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w zakresie wystawiennictwa.

Swoje prace plastyczne, obrazy i rysunki wystawiał na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą m.in. W Uppsali (Szwecja) i Jever (Niemcy). Brał udział w wystawach międzynarodowych: Getyndze (Niemcy), Karlskronie (Szwecja), Lille (Francja) i Bredzie (Holandia). Wielokrotnie uczestniczył także w międzynarodowych plenerach artystycznych pełniąc funkcję komisarza artystycznego wystawy.

Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych: w Watykanie, Szwecji, Niemczech, Holandii, USA, Anglii, Szwajcarii oraz muzeach polskich w Toruniu, Grudziądzu i Koszalinie. Za działalność artystyczną oraz promowanie sztuki był odznaczony Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Imię Marka Hoffmanna nosi Galeria „Omega”.
Marek Hoffmann zmarł 15 marca 2014 roku.

Bibliografia
1. J. Rochowiak, Biogram z okazji Wystawy prac malarskich, Wernisaż 26.03.2013.
2. K. Hoffmann , Niedokończone, Galeria „Omega” im. Marka Hoffmanna, Toruń 2015

Galeria

Zdjęcia z wernisażu w Galerii „OMEGA” 2015