Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

HOZAKOWSKI Bronisław Julian Wiktor

Urodził się 17.V. 1887 we Włocławku; syn Bolesława i Marii zd. Mikoszewskiej; ogrodnik, właściciel firmy ogrodniczej w Toruniu jednej z największych w kraju o nazwie „Skład i hodowla nasion – Zakłady Ogrodnicze”, założyciel hodowli kwiatów inspektowych w Toruniu, a także producent warzyw w Stacji Doświadczalnej Pomorskiej Izy Rolniczej w Kończewicach k. Chełmży; kupiec, eksporter nasion zbóż, traw i kwiatów do wielu krajów europejskich; importer herbaty; w 1946 r. pozbawiony własności na skutek nacjonalizacji w PRL.

Hozakowski był działaczem gospodarczym; działał w wielu stowarzyszeniach i związkach ogrodników, m.in. jako prezes Pomorskiego Związku Właścicieli Zakładów Ogrodniczych (1931-1938); radny miejski (1922-1928);działacz społeczny w organizacjach dobroczynnych; sędzia handlowy przy Sądzie Okręgowym w Toruniu; od 1923 r. radca, a później prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu, Grudziądzu i Gdyni.

W latach 1922- 1948 (z wyjątkiem lat okupacji) honorowy konsul francuski w Toruniu; współzałożyciel i prezes Towarzystwa Polsko-Francuskiego.

Zmarł 2. VI.1948 r. w Toruniu, pochowany na cmentarzu św. Jerzego; uhonorowany licznymi odznaczeniami polskimi i francuskimi; w 1947 Krzyż Kawalerski Legii Honorowej.


Bibliografia

1. Tadeusz Zakrzewski, Hozakowski Bronisław Julian Wiktor, Toruński Słownik Biograficzny, t. 2, Toruń 2004


Fotogaleria