Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

ISKRA

Klub toruńskiego Związku Młodzieży Socjalistycznej, działał w latach 1960-1980 przy ul. Dzierżyńskiego 21, dziś Chełmińska.
Historia

W 1957 roku Komitet Miejski ZMS podjął decyzję, aby w Toruniu (ok. 100 000 mieszkańców) stworzyć klub młodzieżowy. Pomimo braku etatu dla kierownika i lokalu działacze zemesowscy znaleźli rozwiązanie zastępcze. Za niewielki ryczałt zatrudnili kierownika, pasjonata i organizatora – Wiesława Gerasa ( jeszcze wówczas ucznia szkoły średniej).Spotkania organizowano w salach udostępnionych przez różne instytucje, np. Spotkanie z redakcją „Dookoła świata” w kinie „Echo” inne w Dworze Artusa.

Po trzech latach starań uzyskano lokal w dobrym punkcie, w pobliżu Teatru przy dzisiejszej ulicy Chełmińskiej 21. W czerwcu 1960 roku otwarcia Klubu „Iskry” dokonał I sekretarz KM ZMS Stanisław Rakowicz. Klub przez pewien okres działał pod patronatem redakcji „Walki Młodych” przez co uzyskał ogólnopolskie wsparcie medialne.
I Toruńska Żakinada 59

Wiesław Geras był pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszych w Polsce żakinad. Tak więc w Toruniu nie tylko studenci mieli swoje święto w postaci juwenaliów, bo od 1959 roku także uczniowie szkól średnich świętowali w czasie żakinady. Żakinada, to nie tylko barwny korowód i przemarsz ulicami miasta, ale impreza z bogatym programem artystycznym i sportowym. Termin czerwcowy był tak dobrany, aby ta masowa impreza odbywała się na zakończenie roku szkolnego. W 1959 roku żakinada wiązała się także z przygotowaniami do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego i VII Festiwalu Młodzieży. I Toruńska Żakinada trwała dwa dni ( 12 i 13 czerwca). Ze względu na duży udział młodzieży organizowano ją także w następnych latach.

Żywa gazeta

W „Iskrze” odbyło się wiele spotkań z wybitnymi przedstawicielami kultury takimi jak: Władysław Broniewski, Jerzy Waldorf, Wojciech Siemion, Antoni Słonimski, Zbigniew Lengren, Sławomir Mrożek, Gustaw Holoubek, Kazimierz Krukowski, Zbigniew Cybulski. Klub gościł także ludzi nauki, podróżników, redaktorów i muzyków.

Staraniem kierownika klubu, raz w miesiącu odbywała się „Żywa gazeta”, impreza słowno-muzyczna. Odbiegała znacznie od tradycyjnych gazet drukowanych, gdyż redagowano ją na żywo (bez cenzury) przed publicznością na sali. Stałe pozycje tej gazety to: historia Torunia, sport, promocja młodych twórców, konkursy ,legendy i inne. Niezależnie od „Żywej gazety” wydawany był „Biuletyn Klubowy” w formie gazety pisanej.

Prężnie działała sekcja fotograficzna, dokumentując wszystkie wydarzenia klubowe. Od 1973 roku działała także „Galeria Copernicana” jako salon debiutów młodych plastyków toruńskich. Działał też amatorski teatr „Metafora”, młodzi poecin każdej wiosny recytowali swoje wiersze podczas „Toruńskiego Maja Klubowego.

Bibliografia
1. S. Rakowicz, Początki ery menedżerów w Polsce, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2010
2. „Ilustrowany Kurier Polski” z dnia 14.06. 1960
3. 15 lat Klubu „Iskra”, „Nowości” nr 47/1973