Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

KALININGRAD

Coat of arms KaliningradKALININGRAD miasto obwodowe w Rosji, do 1946 Könisberg, polska nazwa Królewiec, położone jest w historycznej krainie Sambia nad Zalewem Wiślanym. Umowę o partnerstwie z Kalinigradem Toruń podpisał w 1995 roku.

Miasto leży u ujścia rzeki Pregoły do Bałtyku. Liczy ponad 400 tysięcy mieszkańców. Umowę o partnerstwie z Kalinigradem Toruń podpisał w 1995 roku.

Historia Kaliningradu sięga 1255 r., założycielami grodu byli Krzyżacy ( prawa miejskie w 1286 r), ważny port pruski i członek Hanzy. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego i hołdzie pruskim miasto zyskało na prestiżu jako stolica Prus Książęcych, zależna od króla polskiego, a w 1657 r. uzyskała pełną niezależność od I Rzeczypospolitej. W 1701 r. odbyła się tutaj koronacja Fryderyka I na króla Prus. Miasto pełniło także rolę głównego (oprócz Rygi) portu eksportowego dla Litwy.

W latach1544-1945 działał tu uniwersytet założony przez ostatniego wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna, którego absolwentem, a później profesorem i rektorem był wybitny filozof Immanuel Kant. Wśród 3 szkół wyższych ważną funkcję pełni uniwersytet założony w 1967 roku. Większość zabytków zniszczona została podczas II wojny światowej. Z ocalałych i zrekonstruowanych obiektów warto zobaczyć m.in. Królewskie Wrota, Sobór Katedralny (XIV w.) z resztkami nagrobków, mauzoleum Immanuela Kanta, dawny szpital św. Grzegorza (XIV i XIX w.) Działa tu także Muzeum Bursztynu, Teatr Lalek, Muzeum Historii i Sztuki.

Bibliografia
1. Encyklopedia Gazety Wyborczej t. 7,suplement „Gazety Wyborczej” 2004
2. „Ikar” 2011

Galeria