Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

KOPERNIK

KOPERNIK, Państwowa Fabryka Cukierków i Pierników „Kopernik” powstała w 1948 r. z przekształcenia działającej od 1945 r. Państwowej Fabryki Cukierków nr 1 przy ul. Mostowej 9. Fabryka podlegała Rejonowemu Zjednoczeniu Przemysłu Cukierniczego w Bydgoszczy.

Zakład  działał w latach 1948-1950 po czym w wyniku likwidacji dokonanej decyzją Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego, fachowcy i urządzenia przemysłowe trafiły do Fabryki Pierników, Cukrów i Czekolady ZSS „Społem”, a ta z kolei po upaństwowieniu w 1951 r. otrzymała nazwę  – Fabryka Pierników i Wyrobów Cukierniczych  „Kopernik” – Przedsiębiorstwo Państwowe, obecnie Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.  Tak więc rozproszona produkcja wyrobów cukierniczych została skoncentrowana w jednym zakładzie.

W strukturze organizacyjnej Państwowej Fabryki Cukierków znajdowały  się 3 oddziały produkcyjne . Były to prywatne jednostki działające odrębnie w okresie międzywojennym i tak:

Oddział I przy ul. Mostowej 34 – to dawny zakład Juliusza Buchmanna,

Oddział II przy ul. Kościuszki 42a, dawniej zakład Ramona,

Oddział III przy ul. Targowej 12, dawna fabryka Ludwika Koniga.

Pomimo trudnych warunków i niewielkiej mechanizacji procesu produkcyjnego

Fabryka ta zatrudniając ok. 150 osób dostarczyła na rynek ok. 500 ton wyrobów rocznie. Były to pierniki, herbatniki, galanteria czekoladowa, pomadki, drażetki oraz karmelki twarde i nadziewane.


Bibliografia

R. Sudziński i M. Samulski, Dzieje przemysłu piernikarskiego w Toruniu, Rocznik Toruński nr 6 1971


FOTOGALERIAOLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. J. Marchewka