Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

LEJDA

leiden_lichterLEJDA, miasto w Holandii, w prowincji Holandia Południowa. Zespół miejski liczył w 2003 roku 196 tysięcy mieszkańców ( w samej Lejdzie 117 tysięcy), ośrodek handlu i regionu uprawy kwiatów. Przemysł maszynowy, kosmetyczny i włókienniczy. Miasto partnerskie Torunia od 1998 roku.

Lejda jest położona nad rzekami Stary Ren i Vliet. Charakterystyczne mosty i urządzenia regulujące sieć kanałów, które wykorzystywane są turystycznie. Prawa miejskie ok. 1200 roku. Liczne zabytki: wiatraki, kościoły w tym XV-wieczny Hooglandse Kerk perła architektury gotyckiej, Twierdza Burcht, budynki przytułków, Ratusz, Dom Wagi.
W Lejdzie znajduje się także najstarszy uniwersytet holenderski założony w 1575 roku przez Wilhelma I Orańskiego. Z tego uniwersytetu pochodzi wynalazek pierwszego kondensatora, czyli butelka lejdejska (1746 rok).Studiował tutaj także Enrico Fermi (Nobel w 1938), Działa obserwatorium astronomiczne.

Miasto zieleni i ogrodów, wśród których na wyróżnienie zasługuje ogród botaniczny Hortus Botanius z kolekcją roślin z całego świata.

W Museum de Lakenhal zgromadzono dzieła wczesnego okresu twórczości Rembrandta, który urodził się w Lejdzie w 1606 roku, a w Narodowym Muzeum Starożytności zgromadzono dzieła sztuki Egiptu oraz wyeksponowano całą przeniesioną świątynię w związku z budową Tamy Asuańskiej.

Bibliografia
1. Encyklopedia Gazety Wyborczej, t. 9
2. Łodzią do Rembrandta, Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „Ikar” 4/2011
3. Wikipedia.pl

Galeria

fot. archiwum Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar” 4/2011