Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

NOVO MESTO

NOVO MESTO – miasto położone w południowo-wschodniej Słowenii w pobliżu granicy z Chorwacją (ok. 60 km na pd.-wsch. od stolicy Słowenii – Lublany), w zakolu rzeki Krka, 41 tysięcy mieszkańców (2002). Stanowi administracyjną, gospodarczą i kulturalną stolicę regionu Dolnej Krainy (Dolenjska).Miasto partnerskie od 1978 roku

Założone w 1365 przez Arcyksięcia Austrii Rudolfa IV, który nadał prawa miejskie (Rudolfswerth, Rudolfovo).  Po I wojnie światowej oraz rozpadzie Austro-Węgier stało się znane jako Novo Mesto. W 1958 zakończono budowę drogi łączącej Lublanę z Zagrzebiem, przebiegającą przez Novo Mesto, które od tego momentu zaczęło wyrastać na istotne regionalne centrum Słowenii oraz gospodarczy i kulturalny ośrodek Dolnej Krainy.

Novo Mesto posiada liczne zabytki. Znajdują się tutaj:  kolegiata św. Mikołaja – gotycki kościół i najbardziej charakterystyczna budowla miasta, klasztor z XII-wiecznymi inkunabułami, średniowieczne mury obronne z XIV w.,  neorenesansowy ratusz, franciszkański, Kościół św. Leonarda, Muzeum Dolenjskie – z kolekcją znalezisk archeologicznych oraz Dom Božidara Jakaca (galeria obrazów artysty).

Region Dolnej Krainy słynie z uprawy winorośli, liczne winiarnie oraz jaskinie służące do przechowywania tego alkoholu, położone na tzw. winnych szlakach.

W mieście znajdowała się (1958-1992) siedziba fabryki samochodów dostawczych IMV (Industrija Motornih Vozil), obecnie jedna z fabryk koncernu Renault. Ponadto znajduje się tutaj nowczesne centrum przemysłu farmaceutycznego i chemicznego.

Bibliografia

  1. Wśród wzgórz Słowenii, Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny  „Ikar” nr 10/2011

GALERIA