Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

OSUCH BOLESŁAW

OSUCH BOLESŁAW (1913-1962), podpułkownik, naczelny lekarz garnizonu toruńskiego, działacz społeczny.

Urodził się 24 VIII 1913 w Zwierzyńcu w pow. zamojskim. Studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego gdzie w 1938 uzyskał dyplom lekarza. W styczniu 1940 ożenił się ze Sławą Olgą Lubecką, koleżanką ze studiów medycznych. W lipcu tego roku Osuchowie zamieszkali w Ulanowie nad Sanem, w pow. niskim, gdzie doktor Osuch do 15 listopada 1944 prowadził prywatną praktykę lekarską.

W czasie okupacji wsławił się udzielaniem stałej pomocy polskim i radzieckim partyzantom. W 1944 wstąpił w szeregi Ludowego Wojska Polskiego będąc od 29 listopada tego roku do 20 grudnia 1945 starszym lekarzem 37 pułku piechoty, brał udział w działaniach wojennych nad Odrą i Nysą. Następnie służył nadal w wojsku był m.in. od lipca 1946 do marca 1947 Szefem Służby Zdrowia 5 Dywizji Piechoty w Międzyrzeczu.

W kwietniu 1947 Osuch przeniesiony został do Torunia, gdzie do 1 maja 1949 był Szefem Służby Zdrowia 13 Brygady Artylerii Lekkiej, a następnie do 1953 starszym lekarzem i kierownikiem Działu Wyszkolenia Sanitarnego Wyższej Szkoły Artyleryjskiej i naczelnym lekarzem garnizonu toruńskiego, skąd przeszedł do rezerwy w stopniu podpułkownika.

Następnie już w cywilu, będąc specjalistą II stopnia chorób wewnętrznych i radiologii, pełnił funkcję lekarza rejonowego PKP. Osuch był przewodniczącym Komisji Pomocy Repatriantom przy PCK w Toruniu, czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, zastępcą przewodniczącego Sekcji Lekarskiej Przy Zarządzie Okręgowym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia i zastępcą Rzecznika Okręgowego dobra Służby Zdrowia przy Okręgowej Komisji Kontroli Zawodowej w Bydgoszczy. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nie doczekał następnego odznaczenia, do którego przedstawiony był przez Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia.

Zmarł 26 IV 1962 i pochowany został na cmentarzu garnizonowym w Toruniu. W Toruniu Osuchowie mieszkali przy ul. J. Słowackiego 72.

Bibliografia

K. Przybyszewski, L.J. Welker, Toruński Słownik Biograficzny t. V, ToMiTo, UMK, Toruń 2007