Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

„Tumult” Fundacja

Fundacja TUMULT założona została na początku 1989 r. przez Marka Żydowicza, absolwenta konserwatorstwa i muzealnictwa na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to jedna z pierwszych prywatnych fundacji kulturalnych w Polsce, działająca niezależnie od ówczesnych instytucji i władz kulturalnych.

Od samego początku celem Fundacji było inicjowanie, wspieranie i realizowanie działań w zakresie kultury i sztuki oraz nauk humanistycznych.

W 1990 Fundacja zaproponowała przejęcie zniszczonego budynku dawnego zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim w Toruniu na cele kulturalne tj. galerię sztuki, salę koncertową, miejsce spotkań ludzi kultury i nauki. Pomysł ten poparły władze kościoła ewangelickiego, prawosławnego i katolickiego oraz naukowcy, artyści i mieszkańcy Torunia. W maju 1990 roku Fundacja otrzymała zbór i natychmiast przystąpiła do jego remontu (nie naruszając struktury zabytkowej). Od tego czasu pokryto dach w całości nową dachówką, wyremontowano pomieszczenia w wieży i na poddaszu (urządzając w nich biura Fundacji) odgruzowano i zrealizowano wstępną regotyzację piwnic, doprowadzono nowe przyłącza elektryczne i centralnego ogrzewania. W wyremontowanej i nowo wyposażonej sali głównej odbyło się przez ostatnie lata kilkadziesiąt imprez kulturalnych i artystycznych, w tym wiele wystaw, koncertów i przedstawień teatralnych.

Głównym przedsięwzięciem Fundacji jest organizacja od 1993 roku uznanego w całym filmowym świecie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE odbywającego się od 2010 roku w Bydgoszczy.

Hasło wymaga opracowania.

Adres siedziby:

ul. Rynek Nowomiejski 28

87-100 Toruń

Kontakt:

tel. (0-56) 6210019, 6522179, 6522595,

faks: (0-56) 6522197;

e-mail: camerimage@camerimage.pl

adres internetowy: www.tumult.pl