Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

ROLEK ZYGMUNT AUGUST

nowe 4ROLEK ZYGMUNT AUGUST (ur. 1930), mechanik, wynalazca i racjonalizator.
Urodził się 20 I.1930 roku w Sand Armand (Francja) w rodzinie robotniczej Marka i Katarzyny z domu Szczucińskiej. Rodzice wyjechali „za pracą” do Francji. W 1938 wrócił z rodzicami do Polski i zamieszkał w Baranowie Sandomierskim.
Do 1964 roku mieszkał w Opolu, gdzie ukończył w 1959 Publiczną Szkołę Średnią i zdobył zawód technika mechanika. Studiował także Na Wyższej Szkole Politechniki Gliwickiej ( niepełne wykształcenie). Pracował w kilku opolskich zakładach w dziale głównego mechanika. W Opolu należał również do Polskiego Związku Łowieckiego.
Od 1964 roku zamieszkuje w Toruniu. W latach 1964 – 1971 pracował przeważnie w dziale głównego mechanika w takich zakładach jak: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego, „Tofama”, Zakłady Mięsne i Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych. Od 1971 objął stanowisko wiceprezesa Fryzjersko- Kosmetycznej Spółdzielni Pracy „Uroda”.
Wnioski racjonalizatorskie i patenty
Zygmunt Rolek pracując jako kierownik techniczny w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego przystąpił do ruchu racjonalizatorskiego. Tam pomysłowo rozwiązał i wprowadził do praktyki około 60 wniosków racjonalizatorskich. W następnych latach usprawnił pracę w toruńskich Zakładach Mięsnych. Stworzył wówczas 10 prototypowych nowych urządzeń.
Od kwietnia 1971 roku wprowadził wiele usprawnień w „Urodzie”. Wśród wynalazków stosowanych m.in. w gabinecie kosmetycznym przy ul. Żeglarskiej były: aparat do masażu całego ciała, aparat do usuwania zmarszczek oraz naparzalnik i kwarcówka do włosów. W 1976 roku był posiadaczem 6 patentów. Przebojem roku 1995 stały się 3 biosauny Z. Rolka: „Monika” w wersji leczniczo- upiększającej, „Lidia” w wersji kuracyjno-odchudzającej , „Ewa” w wersji uniwersalnej i do rehabilitacji oraz leżanka kosmetyczna „Irena”.
Dla realizacji swoich patentów uzyskał w 1983 roku zgodę na działalność gospodarczą systemem rzemieślniczym. Po wielu staraniach zdobył w 1986 koncesję na prowadzenie działalności handlu zagranicznego. W tym samym roku Zakład rzemieślniczy Zygmunta Rolka przyjęty został w poczet członków zwyczajnych Polskiej Izby Handlu Zagranicznego.
W latach 1998 – 2006 razem z synem Krzysztofem (zmarł w 2006) prowadził firmę handlowo-usługową ”ArtRol.” Produkty tej firmy były niezwykłe, niszowe, wyrosłe z marzeń, Na indywidualne zamówienia „ArtRol” wykonywał szopki bożonarodzeniowe. Figury rzeźbione w drewnie poruszały się napędem elektrycznym.
Zygmunt Rolek był działaczem społecznym, członkiem takich stowarzyszeń jak: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów, Techników Przemysłu Spożywczego, Polskie Stowarzyszenie Ekonomistów, Związek Zawodowy Pracowników Spółdzielczości, Stowarzyszenie Współpracy Polska- Wschód, Zakładowe koło PCK oraz zakładowy Klub Techniki i Racjonalizacji.
Za swoją działalność racjonalizatorską w 1971 roku został odznaczony Srebrną Odznaką Racjonalizatora. Jego nazwisko opublikowane zostało w 1973 roku na ogólnopolskiej liście „ Złotych nazwisk” w tygodniku „Wynalazczość i racjonalizacja” . Zygmunt Rolek od 1996 roku jest na emeryturze.
Bibliografia
1 Ankieta personalna
2. Wywiad z Z. Rolkiem (2015)
3.” Nowości” nr 275/1972, nr 122/1976
4. Koncesja na prowadzenie działalności handlu zagranicznego, 1.02. 1986, Warszawa
5. Uchwała Prezydium Polskiej Izby Handlu Zagranicznego w Warszawie z dnia 27.02.1986, nr P/4/86
6. ”Wynalazczość i racjonalizacja” nr 22/191 z 1973

Fotogaleria

 

Fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Z. Rolka