Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

SUPEŁEK

s1SUPEŁEK

Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek działa w Toruniu od 1979 roku.

Klub Supełek, powstał  24 .04. 1979 roku z inicjatywy Wandy Malczewskiej w Wojewódzkim Domu Kultury. Z czasem pierwotna nazwana  została rozszerzona na Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek. Do Klubu przystąpiło  wówczas 48 osób. Z tej okazji na długiej tasiemce zawiązano 48 supełków. Nazwa wiążę się także z pewnymi rodzajami haftu, którego niektóre elementy wypełnia się supełkami.

W początkowym okresie działalności Klubu organizowane były kursy dla pań  z zakresu haftu, robótek szydełkowych, robótek na drutach,makramy i tkactwa. Od wielu lat w Supełku dominuje jednak technika tworzenia koronek zwanych frywolitkami. Powstają artystycznie wykonane serwetki, kołnierzyki frywolitkowe, biżuteria ( także dla renomowanych w kraju jubilerów). Frywolitką zdobione są także bombki choinkowe, jaja wielkanocne a z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Klub wysyła specjalne kartki z życzeniami wykonane techniką krzyżykową lub pergamono (sztuka zdobienia pergaminu).

Aktywna działalność Klubu sprawiła, że na bazie Supełka uruchomiono w WDK w  1990  dwuletnie Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych. Dyplom ukończenia tego Studium (zdobyły 34 osoby z całego kraju w tym cztery z Supełka) uprawniał do używania tytułu instruktora kulturalno-wychowawczego  o specjalności rękodzieło artystyczne. Najlepsze prace wystawiane są w województwie i różnych częściach kraju. W 2002 Supełek otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto każdego roku członkowie Supełka są nagradzani przez  Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Od 2000 roku Supełek należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniorów i co dwa lata uczestniczy w Krajowym Przeglądzie Sztuki Ludowej Seniorów. Klub współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Toruniu korzystając z fachowych porad i literatury. Supełek prezentował także swoje koronki na krajowej wystawie Sztuka  koronki. Strój i wnętrze w 2002 roku.

Przewodniczące Klubu:

  • Barbara Łozowska ( 1979- 1984)
  • Teresa Bogucka (1985-1986)
  • Sabina Jankowska (1987-1992)
  • Barbara Mazurek (1992-1993)
  • Danuta Czyżniewska (1993-1999)
  • Zofia Kalisz (1999-2011)
  • Gabriela Witoszkin od 2012

Klub prowadzony jest społecznie. Liczy 30 osób, w tym 19 posiada status twórcy ludowego z frywolitki (jedna z haftu), a trzynaście zostało wyróżnionych odznaką Zasłużony  Działacz Kultury.

Siedziba Klubu mieści się przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu ul. Szpitalna 8.

Bibliografia

  1. Zespól Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek, przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu 1979-2014, Katalog Wystawy w Muzeum Etnograficznym od 12 do 29 czerwca 2014
  2. Ręce posłuszne myślom. Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu od 6 września do 30 września 2016 roku.

Fotogaleria

Foto. Stanisław Rosiński