Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

TORUŃSKA FABRYKA MAKARONU SICHTAU i S-KA

TORUŃSKA FABRYKA MAKARONU  SICHTAU i S-KA powstała w 1874 r., w czasie tzw. rewolucji przemysłowej, przy ul. Kościuszki 37. Jej założycielem był Ludwik Sichtau. Zakład należał do największych wytwórców w kraju.


Historia

W 1921 r, nastąpiła zmiana właściciela, Fabrykę kupił Walerian Waszczewski, który zainwestował w rozbudowę zakładu i jego unowocześnienie techniczne. W drugim etapie w 1920 r. dokonał dalszej rozbudowy i modernizacji parku maszynowego. W 1925 r. zdolność produkcyjna wynosiła  ok. 200 cetnarów makaronu na dobę. Po kolejnej rozbudowie w 1927 r. zwiększyły się możliwości produkcyjne o dalsze 15 %.

W Przewodniku Wystawy Przemysłowej z 1913 r., reklama Waszczewskiego przypominała o tym, że jego fabryka należy do najstarszych i największych, jako Fabryka parowa makaronów i musztardy.

Dobra jakość makaronu była nagradzana złotymi i srebrnymi medalami na wystawach w Królewcu i Frankfurcie n/ Menem. Wielki złoty medal zdobyła toruńska fabryka na wystawie w Paryżu.

Na rynkach zagranicznych z toruńskim wyrobem konkurował makaron włoski. Sytuacja uległa jednak pogorszeniu  kiedy na rynek polski trafił nie tylko makaron włoski, ale także szwajcarski i niemiecki.

Po roku 1930 (lata kryzysu gospodarczego) Fabryka Makaronu straciła swoje dawne znaczenie.


Bibliografia

1. K. Przybyszewski, Przemysł w Toruniu w latach 1920-1939, Rocznik Toruński nr 8, 1973

2.  R. Sudziński, Toruński ośrodek przemysłowy, Historia Torunia, t. III, cz. II, TNT Toruń 2006

3. H. Rochnowski, Toruński ośrodek  przemysłowy, PWN, Warszawa – Poznań – Toruń 1978


FOTOGALERIA