Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

UNIPRAL

Pralnicza Spółdzielnia Pracy „Unipral” z siedzibą przy ul. Grudziądzkiej 11 działała w latach 1975- 2013

Spółdzielnia powstała w 1976 roku  z  podziału  Powiatowej Spółdzielni Pracy Usług Wielobranżowych „Zjednoczenie” pod nazwą  Okręgowa Pralnicza Spółdzielnia Pracy ”UNIPRAL”. Przejęła od „Zjednoczenia” część majątku branży pralniczej wraz z zakładami i punktami usługowymi. Spółdzielnia podlegała Krajowemu Związkowi Spółdzielni Pralniczych w Łodzi. Od samego początku „Unipralem”   kierowała prezes Kazimiera Jasnoch.

Stopniowo zwiększała się sieć usługowa nie tylko na terenie województwa toruńskiego, ale również i na terenie województwa włocławskiego. Potencjał usługowy obejmował 17 zakładów, z  tego: 9 w Toruniu, 4 w Grudziądzu, 1 w Nowym Mieście Lubawskim i 3 we Włocławku.

W Toruniu, w formie samoobsługowej działały zakłady pralnicze:  na Rubinkowie, przy ulicy Krasińskiego, na Dekerta, Broniewskiego  i  na Podgórzu .Przez wiele lat dużym zainteresowaniem cieszyła się samoobsługowa forma prania bielizny, jedynie maglowanie wykonywały pracownice pralni. Działały także zakłady ekspresowe chemicznego czyszczenia odzieży na Krasińskiego, Żwirki i Wigury, Armii Ludowej  i ul. Grudziądzkiej.

Praniem bielizny przemysłowej zajmowały się zakłady przy ul. Targowej  i Lubickiej. Do zadań zakładu przy Lubickiej należało także pranie dywanów i renowacja skór oraz chemiczne czyszczenie garderoby dostarczanej z terenu miasta i województwa z sieci punktów i agencji pralniczych.

W wyniku nowego podziału administracyjnego kraju, Spółdzielnia ograniczyła zasięg terytorialnej działalności. Przekazała zakłady z Włocławka i Nowego Miasta Lubawskiego samorządom tych miast. W związku z tym nastąpiła zmiana nazwy Spółdzielni  na Pralniczą Spółdzielnię  Pracy „Unipral”., która uległa likwidacji w 2013 roku.

Bibliografia

1.„Nowości” nr 143/75,  nr 172/1975, nr 134//90,

2. Wywiad z Kazimierą Jasnoch, prezesem „Unipralu”