Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

URODA

URODA

Usługowa Spółdzielnia Pracy „Uroda” miała swoją siedzibę przy ul. Łaziennej 12.
Początki działalności Spółdzielni sięgają roku 1950. Do 1975 spółdzielnia podlegała Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Pracy w Bydgoszczy. Po utworzeniu województwa toruńskiego „Uroda” weszła w skład WUSP w Grudziądzu.
W ”Urodzie” działał prężnie Klub Racjonalizacji i Techniki, któremu przewodniczył wiceprezes Zygmunt Rolek. W 1972 „Uroda” należała do czołówki krajowej w zakresie ruchu racjonalizatorskiego. Wnioski racjonalizatorskie i nowatorskie pomysły stosowano w Gabinecie Kosmetycznym przy ul. Żeglarskiej, m.in aparat do masażu całego ciała i aparat do usuwania zmarszczek. Natomiast w Gabinecie Kosmetycznym przy ul. Gałczyńskiego miały zastosowanie dwie biosauny wg patentu Z. Rolka.

Usługi fryzjersko-kosmetyczne wykonywano w 23 zakładach, Również nowy rodzaj usług obejmował leczenie włosów preparatem zwalczającym łupież i leczenie skóry głowy. Sukcesy odnosiły też fryzjerki na krajowych mistrzostwach fryzur. Spółdzielnia organizowała kursy dla złotników, aby podnieść jakość świadczonych usług złotniczych. W sieci placówek ważną rolę odgrywały także zakłady zegarmistrzowskie. Spółdzielnia działała do 1991roku.

Bibliografia
1. Wywiad z Z. Rolkiem, wiceprezesem „Urody” (2015)
2„Nowości” nr 32/1973, nr 199/1973