Drzewo kategorii
Licznik odwiedzin

WOJCIECHOWSKI JAN

WOJCIECHOWSKI JAN (1884-1957), księgarz toruński

Urodził się 29 XI 1884 w Inowrocławiu jako syn górnika Wojciecha i Weroniki z domu Roszak. Po ukończeniu 6 oddziałów niemieckiej Szkoły Obywatelskiej uczęszczał do Handlowej Szkoły Dokształcającej, a zarazem rozpoczął naukę w księgarni polskiej „Dziennika Kujawskiego”, którą opuścił już jako wyuczony księgarz w październiku 1903. Następnie przeniósł się do Gliwic, gdzie przez 2 lata pracował jako pomocnik księgarski w księgarni nut Andrzeja Lonczyka. W kolejnych latach pracował w firmach księgarskich braci Richterów w Dillenburgu oraz Stanisława Knasta w Inowrocławiu.

W 1908 przeniósł się do zaboru austriackiego. Do połowy 1912 pracował w Księgarni Gebethnera i Spółki w Krakowie, a następnie przez 4 l.ata w Księgarni Gustava Seyfartha we Lwowie. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej zatrudniony był przez rok w Głównej Księgarni Wojskowej w Warszawie. Zawarł wówczas związek małżeński z Marią Ciesielską.

Po włączeniu Pomorza w skład państwa polskiego przeniósł się w 1920 na stałe do Torunia, obejmując kierownictwo księgarni oddziału Towarzystwo Wydawniczego „Ignis”, którą prowadził przez 4 lata. W połowie lat 20-tych założył w Toruniu własną księgarnię przy Ryku Staromiejskim 4, gdzie prowadził także dobrze zaopatrzony skład nut. Od 1928 czynna tam była również wypożyczalnia książek.

Firma Wojciechowskiego przez wiele lat cieszyła się w Toruniu wyśmienitą opinią, toteż aż do 1939 bywali w niej z upodobaniem toruńscy bibliofile, literaci i artyści. Była też, niewątpliwie, źródłem dobrobytu jej właściciela.
W czasie okupacji utracił swą księgarnię, którą odzyskał w 1945. W latach 1946-48 był jednym z 3 współwłaścicieli firmy” Pomorska Składnica Księgarska” w Toruniu, po której likwidacji pracował przez pewien czas w Spółdzielni Wydawniczej „Książka i Widza”, a następnie. w latach 1950-52 w księgarniach „Domu Książki” we Włocławku i Toruniu.

Zmarł 29 XII 1957 w Toruniu i tu jest pochowany. W Toruniu mieszkał przy ul. J. Matejki 45.

Bibliografia
T. Zakrzewski, Słownik Biograficzny t. V, ToMiTo, UMK, Toruń 2007